Niekedy človek nemúsí jazdiť ďaleko aby navštívil tie najbizardnejšie miesta, ktoré niekoho neskutočne lákajú až fascinujú a iný si zas povie, PREBOHA! Dnešný volný víkend sme sa vybrali z Prahy na malý výlet do Kutnej Hory, presnejšie do už teraz mestskej časti Sedlec kde sa nachádza v skutku zaujímavá „atrakcia“ a to Kostnica v Kostele Všech svatých. Jedná sa o priestory ktoré sú osadené „nábytkom,“ lustrom a podobne vytvorenom z ľudských kostí – údajne až z pozostatkov 40 000 ľudí.
Malý výcuc z Wikipédie:
Sedlecká kostnice má zajímavou historii. Původně to byl hřbitovní kostel zdejšího cisterciáckého kláštera. Hřbitov byl však poznamenán zajímavou událostí, která zásadně změnila jeho historii. Podle klášterní tradice zde od poloviny 13. století existoval hřbitov. Podle pověsti přinesl opat sedleckého kláštera Heidenreich hrst země z Božího hrobu v Jeruzalémě a rozesel ji po hřbitově. Hřbitovní půda se tak stala součástí Svaté země a proto se sem pohřbívalo nejen z Čech, ale i z okolních zemí.[2] Tisíce lidí zde našly poslední odpočinek také v dobách epidemií.
S budováním hřbitovní kaple Všech svatých se začalo na počátku 14. století. Dvouvěžová hřbitovní kaple s kostnicí měla dvě podlaží. Nahoře se nacházela kaple a ve spodním patře kostnice.[3] V roce 1421 byla stavba zasažena ničivým požárem založeným husity. Po zrušení hřbitova na konci 15. století byly exhumované kosti uloženy vně i uvnitř podzemní kaple, kde je poloslepý sedlecký mnich v roce 1511 seskládal do velkých pyramid.
Kaple byly znovu obnoveny mezi lety 1703-1710 v souvislosti s celkovou obnovou kláštera podle koncepce opata Snopka a architekta Jana Blažeje Santiniho – Aichela. Stavbu bylo nutné staticky zajistit, proto Santini vestavěl štít mezi věže západního průčelí a stavbu vzepřel přístavbou západní předsíně.
Ve stylu svého specifického architektonického projevu, barokní gotiky upravil i interiér, včetně návrhu výzdoby z kostí a dalších doplňků jako např. řezaných korun nad pyramidami, svícnů (fiál) aj. Dále mu lze připsat nástupní schodiště vedoucí do prostoru kostnice a dekoraci kleneb, včetně dvou polí zachované gotické klenby.[4]
Významným mezníkem v historii kaple se stal letopočet 1784. V tomto roce Josef II. zrušil kromě jiných také sedlecký klášter a klášterní majetek odkoupili Schwarzenbergové z Orlíka. Ti nechali kostnici upravit do nynější podoby. Autorem světově unikátní výzdoby z lidských kostí se stal řezbář František Rint z České Skalice.
Dnešní podoba pochází z období opravy v roce 1870.
—————
Každopádne, ak vás to zaujalo, vstupné do Kostnice výjde na cca 90 KČ a kombinovaný lístok s katedrálou v Sedlci na 110 prípadne cca 185 aj v kombinácii s Katedrálou v Kutnej Hore. V obci zaparkujete zadarmo.
Viac info www.ossuary.eu